Wypalenie zawodowe cz.I Co to jest i skąd się bierze
Co to właściwie jest wypalenie zawodowe?
Czy to stan bardziej podobny do depresji, czyli naprawdę poważny? Czy może bardziej wypalenie przypomina przejściowy kryzys, czy przemęczenie, które można zniwelować podczas przedłużonego weekendu, porządnie odpoczywając i relaksując się?
Współczesny świat pracy przynosi ze sobą wiele wyzwań i presji, które mogą prowadzić do zjawiska znanego jako wypalenie zawodowe. To nie tylko kwestia zmęczenia czy stresu – to stan, który może poważnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, jeśli nie zajmiemy się nim na odpowiednio wczesnym etapie. Tak, piszę etapie, bo podobnie do depresji, wypalenie zawodowe jest procesem, który się stopniowo nasila i wielkim sukcesem człowieka jest zauważenie, że mnie to spotyka jak
najwcześniej. Analogicznie do wielu chorób, im wcześniej zaczniemy leczyć, tym większa szansa na pełne wyleczenie.
Moja historia z wypaleniem
Jako nieświadoma tego wszystkiego młoda kobieta zaraz po studiach, zaczęłam pracę w banku, która była źródłem dużego stresu i napięcia. Wylądowałam na stanowisku, które nie dawało mi żadnej satysfakcji ani nie pasowało do moich talentów, a sposób zarządzania przez mojego pierwszego przełożonego- dodam dziś – bardzo niedojrzałego, był dla mnie źródłem ogromnych stresów. Żyłam wtedy w dużym napięciu, o pracy myślałam z niechęcią. Myślałam wtedy, że to jest konieczność życiowa i może po prostu praca musi zawsze wiązać się ze stresem… Taka sytuacja trwała ponad rok aż pewnego ranka obudziłam się cała sparaliżowana – mogłam poruszać tylko głową. Karetka, przerażenie w oczach męża i moich dały mi dopiero do zrozumienia, że mój organizm wołał dość! Musisz coś zmienić! Wtedy w biznesie obowiązywały inne standardy i nikt o czymś takim jak wypalenie zawodowe nie mówił, wobec czego z takimi problemami każdy musiał poradzić sobie sam.
Objawy wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe jest objawem specyficznego typu stresu powiązanego z pracą zawodową. Może stać się tak silne, że jest zdolne doprowadzić do emocjonalnego i fizycznego wyczerpania. Od stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe jest klasyfikowane w Polsce jako jednostka chorobowa i w przypadku zdiagnozowania można otrzymać zwolnienie lekarskie. Jednak z takiego zwolnienia raczej radości nie będzie, co najwyżej pewna ulga w cierpieniu, które i tak będzie nam towarzyszyć. Do fizycznego i emocjonalnego wyczerpania dodajmy poczucie bezsilności, bóle głowy, problemy ze snem, drażliwość, cynizm, obniżony nastrój, agresja a nawet auto-agresja. Na szczęście nie wszystkich z tych objawów musimy doświadczyć, jednakże wychodzenie z takiego zaawansowanego stanu może dość długo trwać…
Na pewno szkoda życia na fundowanie sobie takiego czasu w swoim życiu, bo w wielu przypadkach jest wiele sposobów na zapobieganie wypaleniu lub rozpoczęciu procesu zmian na wczesnym etapie choroby, tak, że nie rozwinie się do trudnego, czyli zaawansowanego etapu tej przypadłości.